04 czerwca 2019

W środę 29 maja  klasa I i II wybrały się na wycieczkę do Brennej. Przed południem zawitaliśmy do edukacyjnej Koziej Zagrody Beaty i Rafała Marchlewiczów. Celem naszej wyprawy było poznanie pięknej i niepowtarzalnej tradycji pasterstwa Beskidu Śląskiego. Na początek czekał na nas poczęstunek w postaci pieczonych na ognisku kiełbasek. Na koniec odbyła się produkcja sera we wnętrzu koliby pasterskiej. dzieci obserwowały jak z mleka koziego pod wpływem ciepła tworzy się serek, a następnie samodzielnie formowały go własnymi rączkami, wkładały do foremek a już po chwili mogły go degustować. Baca opowiedział też o stroju i naczyniach pasterskich i zagrał na pasterskich instrumentach. Następnie uczniowiewzięli udział w warsztatach plastycznych, na których tworzyły z masy solnej piękne owieczki. Kolejnym punktem programu było przejście do zagrodyi karmienie kózek: prawie wszystkie odważne dzieciaki brały do swych małych rączek zboże, aby karmić nim kózki. Wycieczka była super, a pamiątką po niej zostały pyszne oscypki i wypalone w piecu owieczki z masy solnej.

Kozia zagroda